Jak dobrać pokrycie dachowe do konstrukcji dachu?
W trakcie budowy domu prędzej czy później musimy stanąć przed wyborem pokrycia dachowego. Niestety, nie jest to tylko kwestia jego estetyki. Pokrycie dachowe musi współpracować z konstrukcją dachu, aby pozostawał on szczelny, a przede wszystkim – bezpieczny. Co trzeba wziąć pod uwagę?
Pokrycia lekkie i ciężkie
Pokrycia dachowe można podzielić na lekkie i ciężkie. Zasadniczo uznaje się, że te drugie mają wagę powyżej 15 kg/m2. Pokrycia lekkie to np. blachodachówka i materiały bitumiczne, a ciężkie: dachówki, łupek kamienny czy strzecha. Jeśli więc chcesz położyć na dachu piękne, błyszczące dachówki ceramiczne, musisz liczyć się z wyższymi kosztami wykonania więźby dachowej, która będzie odpowiednio wytrzymała. Przed montażem należy też upewnić się, czy podkład na więźbie nadaje się do użycia danego pokrycia. Dachówka czy blachodachówka wymagają użycia folii dachowej i tzw. ołacenia.
Kształt dachu
O wyborze pokrycia w dużej mierze decyduje też kształt dachu, a dokładnie – poziom jego skomplikowania. Na prostych konstrukcjach bez problemu układa się nawet materiały w dużych arkuszach, jak np. blachodachówka. Bardziej skomplikowany dach wymaga częstego dopasowywania małych elementów np. dachówek, gontów lub części blachodachówki panelowej.
Nachylenie połaci
Przy wyborze pokrycia dachowego trzeba też wziąć pod uwagę nachylenie połaci dachu. Im bardziej plaski jest dach, tym bardziej szczelne powinno być jego pokrycie. Producenci pokryć zazwyczaj informują na swoich wyrobach, na jaki kąt nachylenia połaci został on zaprojektowany. O ile blachodachówkę z powodzeniem można położyć na większości dachów (przy kącie nachylenia od 10 do 90 stopni), o tyle dachówka wymaga już nachylenia pomiędzy 18 a 75 stopni, a strzecha – 40 do 60 stopni.