Jak poprawnie układać dachówki?
Układanie dachówki najlepiej jest powierzyć specjalistom. Trzeba bowiem pamiętać, że szczelny, lecz „oddychający” dach odpowiada za to, jak komfortowe będzie późniejsze mieszkanie w danym domu. Odpowiednio ułożone pokrycie zapewni nie tylko ochronę przed wilgocią, ale też zdrowy mikroklimat we wnętrzach. Poprawnie ułożona dachówka wpływa też pozytywnie na walory estetyczne budynku. Co warto wiedzieć o układaniu dachówki?
Przygotowanie dachu
Przed przygotowaniem dachu do układania pokrycia warto dokładnie zapoznać się z instrukcjami producenta dachówki. Dzięki temu można uniknąć prostych błędów, które mogą kosztować później wiele nakładów dodatkowej pracy. Po ułożeniu folii na dachu konieczne jest przygotowanie kontrłat i łat. Łatwo wyliczyć ich rozstaw, korzystając ze wspomnianych instrukcji producenta. Nierzetelne obliczenia skutkują potem koniecznością przycinania dachówek nie tylko tych, które trafiają np. w narożniki. Producenci zazwyczaj zalecają używanie standardowych wymiarów desek: łat 4 × 6 cm i kontrłat 2.5 × 5 cm. Przygotowanie dachu obejmuje też zamocowanie okapu i rynien.
Układanie dachówki
Bez względu na to, czy zamierzasz układać dachówkę betonową, czy ceramiczną, zawsze zaczynaj od prawego dolnego narożnika połaci. Pracę rozpoczyna się od przykręcenia do łat elementów skrajnych. W przypadku dachów bardzo stromych wkrętami mocuje się każdą dachówkę. Na połaciach nachylonych pod kątem do 60o wystarczy zamocować co trzeci element. Układanie jest jeszcze bardziej skomplikowane w przypadku tzw. karpiówki. Nie ma ona zakładek i układa się ją z przesunięciem w dwóch warstwach. Bardzo modna w ostatnich latach dachówka płaska z kolei wymaga ogromnej precyzji w przygotowaniu połaci i ciągłej kontroli podczas montażu z poziomu gruntu.